Description
Pentel Orenz Anti-breaking Mechanical Pencil – 0.3mm or 0.5mm
From £10.99
Pentel Orenz Anti-breaking Mechanical Pencil – 0.3mm or 0.5mm
| Brand | |
|---|---|
| Body Colour | Green, Grey, Pink, White |
| Manufacturer | Pentel |
| Body Material | Plastic |
| Capped Or Retractable | Neither |
| Clean-out Rod Included | No |
| Clip Material | Metal |
| Clippable | Yes |
| Diameter Grip | 9.5mm |
| Diameter Max | 9.5mm |
| Eraser Attached | Yes |
| Eraser Refillable | Yes |
| Lead Special Features | Clip Button |
| Lead Colour | Graphite |
| Lead Grade | HB |
| Lead Size | 0.3mm, 0.5mm |
| Length | 14-15cm |
| Sleeve Type | Sliding |
| Tip Material | Metal |
| Tip Replaceable | No |
| Tip Retractable | Yes |