Description
Zebra DelGuard Type-ER Mechanical Pencil – 0.5mm
£12.99 £7.99
Zebra DelGuard Type-ER Mechanical Pencil – 0.5mm
| Body Colour | Black, Blue, Pink, Purple, Silver, White |
|---|---|
| Brand | |
| Manufacturer | Zebra |
| Body Material | Plastic |
| Capped Or Retractable | Neither |
| Clean-out Rod Included | No |
| Clippable | No |
| Diameter Grip | 11.6mm |
| Diameter Max | 11.6mm |
| Eraser Attached | Yes |
| Eraser Refillable | Yes |
| Eraser Type | Drop-Down |
| Features | Lead Cushion |
| Grip Material | Rubber |
| Lead Special Features | Clip Button |
| Lead Colour | Graphite |
| Lead Size | 0.5mm |
| Lead Sleeve Length | 3.0mm |
| Sleeve Type | Dynamic |
| Tip Material | Metal |
| Tip Replaceable | No |
| Tip Retractable | No |
| Length | 14-15cm |