Description
Uni-ball Vision Elite Rollerball Pen – 0.8mm
£2.99 £2.59
Uni-ball Vision Elite Rollerball Pen – 0.8mm
| Body Colour | White |
|---|---|
| Ink Colour | Black, Blue, Blue Black, Red |
| Brand | |
| Manufacturer | Uni-ball |
| Body Material | Plastic |
| Capped Or Retractable | Capped |
| Clip Material | Metal |
| Clippable | Yes |
| Diameter Grip | 9.1mm |
| Diameter Max | 10.8mm |
| Grip Material | Plastic |
| Ink Characteristics | Acid-free, Archival quality, Chemical-resistant, Fade-Resistant, Fraud prevention |
| Ink Composition | Pigment-based, Water-based |
| Ink Refillable | Yes |
| Length | 14-15cm |
| Tip Material | Metal |
| Tip Size | 0.8mm |
| Tip Type | Conical |
| Water-Resistant | Water-Resistant |