Description
Pentel EnerGel Japanese Pattern Needle Point Gel Pen Limited Edition – 0.5mm – Black Ink
From £3.69 £2.99
Offer: Buy 5 or more – 5% off, 10 or more – 10% off, 20 or more – 20% off!
Pentel EnerGel Japanese Pattern Needle Point Gel Pen Limited Edition – 0.5mm – Black Ink
| Brand | |
|---|---|
| Body Colour | Multi-Colour, Black, Blue, Gold, Green, Pink, White, Yellow |
| Ink Colour | Black |
| Manufacturer | Pentel |
| Body Material | Plastic |
| Capped Or Retractable | Retractable |
| Clip Material | Metal |
| Clippable | Yes |
| Diameter Grip | 10.9mm |
| Diameter Max | 11.1mm |
| Grip Material | Rubber |
| Ink Characteristics | Quick-Drying, Smear-Resistant |
| Ink Composition | Dye-based, Water-based |
| Ink Refillable | Yes |
| Length | 14-15cm |
| Tip Material | Metal |
| Tip Size | 0.5mm |
| Tip Type | Needle Point |
| Water-Resistant | No |